Haber

Şırnak’ta 500 Yataklı Devlet Hastanesi İnşaatı Durdu mu?

Yeşil Sol Parti (YSP) Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrkmez, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Şırnak’ta 500 yataklı Devlet Hastanesi inşaatının durdurulduğu iddiaları doğru mu? Önleyici çalışma yapıldı” diye sordu.

YSP Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrkmez, 19 Eylül 2022’de yapımına başlanan ve 550 günde tamamlanacak Şırnak 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin inşaatının durdurulduğu iddialarını gündeme getirdi. Hastanenin şantiyedeki incelemelerinin ve görüştüğü yetkililerin tezleri doğruladığını belirten İrkmez, iddiaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. İrkmez’in verdiği soru önergesi şöyle:

“İnşaatına 19 Eylül 2022 tarihinde başlanan ve 550 günde tamamlanacağı belirtilen Şırnak 500 Yataklı Devlet Hastanesi, bugünlerde inşaatın durduğu haberleriyle Şırnak halkının gündemi haline geldi. Hastanenin inşaat alanında yaptığım incelemeler ve konuştuğum sorumluların ifadeleri söz konusu iddiaları doğruluyor.

“ŞIRNAK VATANDAŞLARININ SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKI İHLALDİR”

Yüklenici firmanın hastane için teslim süresinin 22 Mart 2024 tarihinde, yani kaba inşaatın bitimine 6 buçuk ay kala sona erecek olması, söz konusu hastanenin hizmete gireceği tarihin bize göstergesidir. değerli bir zaman dilimi için. İnşaata yardımcı olan müteahhit firma ve diğer alt yüklenicilerin işlerinden ayrılacakları önemli argümanlarda dillendiriliyor. Hastanenin inşaatının planlanan sürenin gerisinde kalması, tamamlanmasına kısa süre kala, bundan sonraki çalışmaların sağlıklı çalışmayacağı ve kontrol, muayene ve kabul süreçlerinin mevzuata aykırı olabileceği yönünde şüpheler uyandırıyor. Mevcut hastanelerin fiziki kapasitelerinin yetersizliği, sağlık personeli ve donanım eksikliği nedeniyle Şırnaklı vatandaşların sağlık hizmetlerine erişim hakkı ihlal ediliyor. Hem söz konusu hastanenin hem de diğer ilçelerdeki sağlık kuruluşlarının en kısa sürede hizmet verebilmesi değerini koruyor.

Bu içerikte;

Şırnak’ta 500 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatının durdurulduğu iddiaları doğru mu?

Hastane kontrolleri ne sıklıkla yapılıyor?

Hastane inşaatının yüklenici firmanın taahhüt ettiği bitiş tarihinde tamamlanmaması ihtimaline karşı ne gibi önleyici çalışmalar yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu