Haber

Gazze’de ölü sayısı 10 bin 328’e çıktı: DSÖ’den ‘acil insani yardım’ çağrısı

İsrail-Filistin çatışması 32. gününde devam ederken, Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail’in saldırılarında can kayıplarına ilişkin açıklama yaptı.

Reuters’in haberine göre Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 7 Ekim’den bu yana 10 bin 328 kişinin hayatını kaybettiği, bu kişilerin 4 bin 237’sinin çocuk olduğu bildirildi.

KİM ‘ACİL İNSANİ ARAMA’ ÇAĞRISINI TEKRARLADI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Sözcüsü Christian Lindmeier de BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lindmeier, İsrail’in yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze’de halkın sağlık hizmetlerinin yanı sıra suya, yakıta, yiyeceğe güvenli erişime ihtiyacı olduğunu belirtti.

Çatışmaların bir ay sürdüğünü hatırlatan Lindmeier, DSÖ’nün acıları hafifletmek için çatışmalara acil insani duraklama çağrısını yineledi. Lindmeier, “Gazze’de binlerce insan ölüyor ve hayatta kalanlar travma, hastalık, yiyecek ve su eksikliğinden muzdarip. Gazzelilerin hayatta kalabilmek için suya, yakıta, yiyeceğe ve sağlık hizmetlerine güvenli erişime ihtiyacı var.”

’16 SAĞLIK ÇALIŞANI GÖREV ESNASINDA ÖLDÜRÜLDÜ’

Gazze’de toplam 160 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirten Lindmeier, bunlardan 16’sının görev sırasında öldürüldüğünü kaydetti. Lindmeier, Gazze’de 102, işgal altındaki Batı Şeria’da ise 121 sağlık merkezine saldırı düzenlendiğini söyledi. (DIŞ HABER)

haberkahta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu